مانیتورینگ عملکرد شبکه در ( OpManager | آپ منیجر )

در دنیای امروز، یکی از کارهای متمرکز مدیر شبکه که مورد اهمیت و توجه قرار دارد، عیب‌یابی و رفع مشکلات می‌باشد تا ایرادات را قبل از تحت تأثیر قرار داد کاربران، برطرف کند. Opmanager این امکان را می‌دهد که تمام دستگاه‌های خود را از لحاظ سهولت دسترسی، عملکرد ترافیک و سایر پارامترهای دیگر مانیتور کنید، بنابراین می توانید توسط این نرم افزار به صورت Real Time تمام فعالیت‌ها را مانیتور کنید و در صورت وقوع اختلال، به موقع و سریع اقدام کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. در ادامه نمونه‌ای از مسائلی رایج در شبکه‌ها آورده شده است که ابزار Opmanager برای مقابله با آنها راه‌حل‌های کاربردی در نظر گرفته است.

دسترس‌پذیری

در زمانی که هر دقیقه از دسترس خارج شدن شبکه کاری، معادل با از دست دادن هزاران دلار در شرکت می‌باشد، مانیتور کردن پایدار بودن Availability شبکه، در این شرایط تبدیل به امری حیاتی می‌شود. نرم‌افزار Opmanager دستگاه‌های سخت‌افزاری را در فواصل زمانی معینی Ping و دسترس‌پذیری آن‌ها را در خلال شبکه مانیتور می‌کند. حال در صورتی که دستگاه‌های تحت نظارت مدیر شبکه خاموش و یا زمان پاسخ‌گویی بالایی داشته باشند، Opmanager بلافاصله یک ایمیلی را برای مدیر شبکه ارسال می‌کند و آن را در جریان آخرین رخدادها و Eventهای شبکه قرار می‌دهد.

مانیتورینگ CPU & Memory

استفاده از CPUهای بالا و یا استفاده از حافظه‌ها بر روی سرورهای فیزیکی یا مجازی و یا دستگاه‌های تحت شبکه، به شکل قابل توجهی تحت تأثیر قرار می‌دهد که در این حین می‌تواند کاربران را نیز تحت تأثیر قرار دهد. Opmanager به شما این امکان را می‌دهد که دستگاه‌های شبکه را از طریق SNMP ،WMI ،Telnet ،SSH ،WMWare Native مانیتور کنید. حال در صورتی که درصد محاسبه شده از میزان درصد تعیین شده به‌عنوان حالت عادی بیشتر شود OpManager از طریق ایمیل و یا پیام، مدیر شبکه را از آخرین رخدادها مطلع می‌سازد تا در اسرع وقت به رفع مشکل ایجاد شده بپردازد.
همانطورکه در شکل زیر مشاهده می‌کنید، می‌توانید درصد آستانه هشداری را تعیین کنید تا در صورت عبور از آن، نرم‌افزار شما را در جریان خطر احتمالی قرار دهد.

استفاده از دیسک

ابزار OpManager می‌تواند براساس آستانه‌های هشدار تعیین شده Disk های موجود در شبکه را مانیتور کند.
ابزار OpManager می‌تواند با مانیتور کردن عملکرد نرم‌افزارهای موجود، احتمال پر شدن حافظه دیسک برخی از این نرم‌افزارها را پیش‌بینی کند که این قابلیت این امکان را به مدیر شبکه می‌دهد که مدیریت درستی بر روی فضای ذخیره‌سازی خود داشته باشد.

مانیتورینگ