بررسی های زبان شناسی نشان می دهد نویسندگان باج افزار گریه چینی هستند

07 خرداد 1396
نویسنده :   Ali Salempanah

به نقل از وب گاه امنیتی فناوری اطلاعات و ارتباطلات :

تجزیه و تحلیل های زبانی که بر روی پیغام باج خواهی بیش از 20 نمونه باج افزار گریه انجام شده، نشان می دهد که نویسندگان این باج افزار به زبان چینی مسلط هستند و با انگلیسی هم آشنایی دارند. در حالی که مشابهت ها در کد باج افزار گریه و گروه نفوذ دیگری به نام لازاروس نشان می دهد که عوامل این بد افزار در کره ی شمالی واقع شده اند، ولی برخی محققان امنیتی معتقدند این حمله درسبک و سیاق حملاتی که پیونگ یانگ انجام می دهد نیست.

محققان امنیتی از شرکت فلش پوینت 28 نمونه از پیغام های باج خواهی باج افزار گریه را که به زبان های چینی، دانمارکی، هلندی، اتگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اندونزیایی، ایتالیایی، ژاپنی، کره ای، نروژی، پرتغالی، رومانیایی، روسی، اسپانیایی و ترکی نوشته شده بود را مورد بررسی قرار دادند. تجریه و تحلیل زبانی نشان داد که تفاوت بسیار عمده  بین یادداشت هایی که به زبان چینی نوشته شده با دیگر زبان ها وجود دارد. شواهد نشان می دهد که نحوه و گرامر در این یادداشت ها همانند نحو و گرامر زبان  چینی می باشد زیرا که این قواعد  به خوبی رعایت شده و یادداشت ها با استفاده از یک صفحه کلید چینی نوشته شده است.

محققان امنیتی اشاره کردند در یادداشت های چینی محتوای زیادی ارائه شده که در دیگر یادداشت ها به زبان های دیگر وجود ندارد. یادداشت انگلیسی نیز به خوبی نوشته شده ولی با این حال برخی اشکالات گرامری و نگارشی همچنان وجود دارد که نشان می دهد نویسندگان باج افزار انگلیسی زبان نبوده اند و آموزش مناسبی در مورد زبان انگلیسی نیز نداشته اند.

محققان متوجه شدند یادداشت انگلیسی برای برگرداندن محتوا به زبان های دیگر مورد استفاده قرار می گرفته وبرای ترجمه نیز از سرویس های برخط مانند مترجم گوگل استفاده شده است . آزمایش های که محققان انجام دادند بین یادداشت های باج خواهی و محتوایی که مترجم گوکل ترجمه می کند، 96 درصد مطابقت وجود دارد.

هرچند باج افزار گریه صرفا توسط یک نویسنده نوشته شده است  و افراد زیادی در این کار دخیل بوده اند ولی شرکت فلش پوینت مطمئن است یادداشت چینی، توسط یک فرد مسلط به این زبان نوشته شده است. همچنین اشاره شده یادداشت های انگلیسی نیز توسط یک فرد ماهر و آشنا به این زبان نوشته شده است ولی مسلما انگلیسی، زبان اصلی آن فرد نبوده است.

مهندسین شبکه افزار سایان

  • اهواز - خیابان وهابی خ 19 شرقی پلاک 20
  • 061-33386011-13
  • 061-33374556
  • spambots

پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

  ایمیل ارسال نشد   ایمیل با موفقیت ارسال شد