درخواست پتنت سامسونگ برای تولید دیوایس تغییر شکل ‌دهنده – تبلت، گوشی، ساعت؛ 3 روح در 1 بدن

در دنیای تکنولوژی امروز شاهد آن هستیم که ایده‌هایی جالب -- و گاه دور از ذهن -- از اداره‌های ثبت اختراع بیرون می‌آیند. هرچند برخی از این ایده‌ها هیچ‌گاه عملی نمی‌شوند، اما حداقل فایده این کار برای افراد و کمپانی‌هایی که این اختراعات را به نام خود ثبت می‌کنند آن است که دیگران نمی‌توانند در این زمینه از آنها پیشی بگیرند. به‌تازگی سامسونگ پتنتی را برای یک دستگاه الکترونیکی 3 در 1 درخواست نموده است. این دستگاه، یک دیوایس تغییر شکل‌ دهنده بوده و می‌تواند به 3 شکل مختلف (تبلت، گوشی و ساعت) تبدیل شود. مهم‌ترین عاملی که این تغییر وضعیت‌ها را ممکن می‌سازد، وجود نوعی صفحه‌نمایش OLED انعطاف‌پذیر است که در ساخت دیوایس مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

samsung stretchable phone tablet watch patent application

این پتنت در روز 30 ژوئن 2016 (10 تیر 1394) در سامانه KIPRIS (سرویس اطلاعات حقوق مالکیت معنوی کره) به ثبت رسید. حدود یک سال و نیم قبل، سامسونگ درخواست پتنتی مشابه با عنوان "دیوایسی با صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر و روش کنترل آن" را به KIPRIS ارائه کرده بود. البته هنوز مشخص نیست که با درخواست این پتنت موافقت شده و در حال توسعه بوده و یا اینکه در حال حاضر تنها در حد یک مفهوم دور از ذهن باقی مانده است.

صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیری که سامسونگ در این دستگاه ارائه کرده، قابلیت خم شدن، تا شدن و کش آمدن داشته و می‌تواند به شکل‌ها و فرم‌های گوناگون درآید. در حالت اسمارت‌فون، دستگاه می‌تواند قالب صورت کاربر را به خود بگیرد، به این شکل که قسمت بالایی آن روی گوش قرار گرفته و قسمت پایینی تا جلوی دهان کاربر ادامه پیدا می‌کند. در حالتی که دستگاه به ساعت مچی تبدیل می‌شود، به طور خودکار تشخیص می‌دهد که صفحه ساعت کجای مچ باید باشد و از این رو آن را در همانجا – یعنی مطلوب‌ترین نمای ممکن – قرار می‌دهد. زمانی که دستگاه شکل تبلت را به خود می‌گیرد، با استفاده حداکثری از تمام پنل‌ در دسترس، صفحه‌نمایشی ایجاد می‌کند که قطر آن به 8 اینچ می‌رسد.

پشت دستگاه از شبکه‌ای از پنل‌های به هم پیوسته تشکیل شده و برای اینکه همه چیز در جای خود محکم نگه داشته شود، این پنل‌ها با پشت‌بندهای فلزی کوچک به هم متصل شده‌اند. این در حالی است که در قسمت جلوی دیوایس، تنها یک صفحه‌نمایش بزرگ به چشم می‌خورد. این بدان معناست که در حالت اسمارت‌فون، دیوایس باریکی خواهیم داشت که صفحه‌نمایش آن کمی از پشت دستگاه در هر دو طرف را نیز در بر گرفته و می‌توان گفت همان طرح گوشی‌های سری edge، در اینجا تا سرحد منطقی خودش ادامه پیدا کرده است.

samsung stretchable phone tablet watch patent application

در حالت ساعت، بخشی از صفحه‌نمایش به پوست بدن فشرده می‌شود. در این صورت این احتمال می‌رود که فناوری ردیاب تناسب اندام و مانیتورینگ قلب در خود صفحه‌نمایش گنجانده شده باشند. اگر این فرضیه درست باشد، بعید نیست که یک حسگر اثر انگشت مافوق صوت نیز در زیر نمایشگر قرار گرفته باشد، چرا که ظاهرا در جلوی دستگاه از دکمه home (که معمولا جایگاه حسگر اثر انگشت است) خبری نیست.

samsung stretchable phone tablet watch patent application

ناگفته نماند که موارد فوق صرفا یک مفهوم بوده و با توجه به این واقعیت که سامسونگ هنوز موفق به عرضه دیوایسی با صفحه‌نمایش OLED انعطاف‌پذیر نشده، به احتمال زیاد چندین سال با دیدن چنین دستگاهی در بازار فاصله خواهیم داشت. البته ایده سامسونگ برای طراحی چنین وسیله مفید و نوآورانه‌ای، ستودنی است. در این میان گفته می‌شود سامسونگ در سال 2017 از اسمارت‌فونی با صفحه تاشو رونمایی می‌کند. به گفته برخی، این گوشی Galaxy X نام داشته و ممکن است در نیمه اول سال 2017 به بازار عرضه شود.

از آنجا که سامسونگ سعی در پیدا کردن راهی برای مقرون به صرفه نمودن تکنولوژی ساخت نمایشگرهای انعطاف‌پذیر داشته، این موضوع مدتی است که توجه این شرکت را به خود جلب کرده است. لی چانگ هون (Lee Chang-hoon)، مدیر بخش نمایشگرهای سامسونگ، در ماه ژانویه اظهار داشت: «توسعه [نمایشگر] OLED تاشو طبق برنامه ما پیش می‌رود. قصد داریم با صحبت با شرکای خود، این محصول را به تولید انبوه و عرضه برسانیم.»

در پایان گفتنی است که سامسونگ در این عرصه تنها نبوده و کمپانی‌های دیگر نیز سعی در توسعه این فناوری داشته‌اند. به عنوان مثال چندی پیش، لنوو در جریان مراسم Lenovo Tech World 2016 نمایشگرهای تاشویی که ممکن است در آینده در ساخت اسمارت‌فون و تبلت مورد استفاده قرار بگیرند را در معرض دید عموم قرار داد. 

5695 تعداد بازدید
مدیر سایت

داود بریهی

پست الکترونیکی spambots

مهندسین شبکه افزار سایان

  • اهواز - خیابان وهابی خ 19 شرقی پلاک 20
  • 061-33386011-13
  • 061-33374556
  • spambots

پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

  ایمیل ارسال نشد   ایمیل با موفقیت ارسال شد