پتنت اپل برای جلوگیری از فیلم‌برداری و عکس‌برداری غیرمجاز از یک رویداد زنده

به تازگی یک پتنت اپل برای جلوگیری از فیلم‌برداری و عکس‌برداری غیرمجاز از یک رویداد و شوی زنده در حال اجرا توسط اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (USPTO) به ثبت رسیده است.

اپل در این پتنت به شرح سیستمی می‌پردازد که قادر است با استفاده از اشعه مادون قرمز از گرفتن فیلم و عکس توسط افراد حاضر در یک مکان جلوگیری کند.این سیستم در صورت کارکرد می‌تواند بسیاری از مشکلات کپی رایت ناشی از برداشت غیر قانونی محتوا از یک کنسرت یا موارد مشابه را به حداقل برساند. 

Apple remotely disabling iPhone cameras prevents audience from illegally recording a live show patent

تنها با یک جست‌وجوی ساده در سایت‌هایی مانند یوتیوب درمی‌یابید تعداد زیادی فیلم به صورت غیرمجاز و برخلاف قوانین کپی‌رایت از کنسرت‌های مختلف توسط افراد ضبط و به اشتراک گذاشته شده است. با توجه به محتویات پتنت اپل برای جلوگیری از این امر یک دستگاه ساطع‌کننده اشعه مادون قرمز در مکان مورد نظر نصب می‌شود و با ارسال اشعه به آیفون اشخاص دوربین گوشی را غیرفعال می‌کند. البته این امر به صورتی نیست که دوربین آیفون به طور کلی غیرفعال شود بلکه با گرفتن دوربین در جهات خاص این امر رخ می‌دهد. مثلا در صورت به‌کارگیری این سیستم در یک کنسرت افراد می‌توانند با یکدیگر عکس بگیرند اما به محض گرفتن دوربین در جهت صحنه اجرا، دوربین دستگاه غیرفعال خواهد شد.

Apple remotely disabling iPhone cameras prevents audience from illegally recording a live show patent

البته کاربرد این پتنت تنها به این امر محدود نمی‌شود چرا که می‌توان از این سیستم برای ارسال اطلاعات به آیفون افراد حاضر در یک مکان خاص نیز استفاده کرد و یا به عنوان مثال هنگام بازدید از موزه با گرفتن دوربین در جهت اشیا اطلاعات مربوطه بر روی صفحه نمایش آیفون ظاهر شود.

Apple remotely disabling iPhone cameras prevents audience from illegally recording a live show patent

لازم به ذکر است این پتنت ممکن است توسط برخی مورد انتقاد قرار گیرد. همچنین امکان سواستفاده از این تکنولوژی در جهت اهداف سیاسی نیز بعید به نظر نمی‌رسد. هرچند این طرح هنوز در حد یک پتنت است و ممکن است هیچ‌گاه به‌کار‌گرفته نشود.

این پتنت به شماره 9,380,225 در سال 2014 نوشته و نام Victor M. Tiscareno، Kevin W. Jonhson و Cindy H Lawrence به عنوان مخترعین آن درج شده است.  

5927 تعداد بازدید
مدیر سایت

داود بریهی

پست الکترونیکی spambots

مهندسین شبکه افزار سایان

  • اهواز - خیابان وهابی خ 19 شرقی پلاک 20
  • 061-33386011-13
  • 061-33374556
  • spambots

پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

  ایمیل ارسال نشد   ایمیل با موفقیت ارسال شد