مایکروسافت در سال 2015: شکست تلفن همراه، ویندوز 10 و حرکت به سمت فضای ابری

12 تیر 1395
نویسنده :  

دوازده ماه گذشته برای شرکت مایکروسافت زمان مهمی بوده است، چرا که این شرکت قول داده بود بتواند رایانه‌ی رومیزی را روی هر میزی قرار دهد اما اکنون بری رسیدن به مأموریت‌هایی بیشتر از آن تلاش می‌کند. 

اعلام مأموریت جدید مایکروسافت توسطSatya Nadella  مدیر عامل این شرکت در ماه ژوئن صورت گرفت، که به جای تعهد بالمر در سال 2013 مبنی بر خانواده‌ای از دستگاه‌ها و خدمات قرار می‌گرفت. 

 

ویندوزفون؟ با وجود کیفیت بالای سامانه‌ی عامل تلفن همراه مایکروسافت، امسال سالی بود که این رؤیا به پایان رسید. در آوریل سال 2014 این شرکت تصاحب نوکیا را به پایان رسانید، و با ویندوز 10 در افق صحنه آمد تا فشار عمده‌ی‌ دیگری برای موفقیت‌آمیز بودن ویندوزفون صورت گیرد. 

این شرکت در کنفرانس توسعه‌دهندگان در آوریل نه‌تنها جزییات بستر عمومی ویندوز UWP را اعلام کرد که افراد را قابل می‌ساخت تا کدهای ویندوز 10 را روی تلفن ‌همراه و رایانه‌ی شخصی هر دو اجرا کنند بلکه ابزارهایی را برای انتقال برنامه‌های iOS  و نرم‌افزارهای اندروید نیز در ویندوز معرفی کرد.

تنها چند ماه بعد همه چیز تمام شد. نادلا در ماه ژوئن اعلام کرد که مایکروسافت در کادر رهبری مدیرعامل سابق نوکیا Stephen Elop تغییراتی انجام داده است که در ماه جولای منجر به کاهش ارزش 7.6 میلیارد دلار ارزش خرید نوکیا و تعدیل 7800 نفر از کارکنان آن که عمدتاً در بخش تلفن همراه فعالیت می‌کردند گردید.

این موضوع فراتر از شکست در تصاحب یک شرکت دیگر بود، که به شکست‌های دیگری نظیر خریدهای aQuantive در سال 2007 (که منجر به کاهش ارزش 6.2 میلیارد دلاری آن در سال 2012) و یا Danger که موجب نابودی تلفن Kin اضافه شد.

تصمیم مایکروسافت برای اعاده‌ی ویندوز فون از آنجا نشأت گرفت که این شرکت دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای تلفن همراه را به عنوان نیروی محرکه در جهت¬دهی به رایانه‌های شخصی می‌دانست. مایکروسافت شرط بسته بود که در فضا و خدمات ابری با افزایش تعداد نرم‌افزارهای این شرکت (همچون مایکروسافت آفیس) برای سامانه‌های ‌عامل‌ گوگل و اپل موفق خواهد شد. 

مایکروسافت هنوز هم گوشی‌های لومیا را با کاهش میزان عرضه و بازاریابی و ارتقای آن‌ها به ویندوز 10 تلفن همراه تولید می‌کند، البته بیشتر به یک دستگاه تأثیرگذار که هنگام اتصال آن به یک صفحه‌نمایش بزرگ شبیه به رایانه کار می‌کند شبیه است  تا یک گوشی هوشمند معمولی.

همچنین امسال سال ویندوز ده نیز بود که با سرعتی قابل توجه تنها 6 ماه بعد از اعلام اولین جزییات آن در ماه ژانویه به بازار عرضه شد. جهش این محصول نشان‌دهنده‌ی تصمیم مایکروسافت برای رهایی از ویندوز 8 و برگشتی دوباره به سمت بازار پی سی بود. بر طبق IDC این تلاش هنوز موفقیت‌آمیز نبوده است، چراکه فروش پی‌سی در سه‌ماهه‌ی چهارم سال 2015 ده درصد کاهش یافته است، هر چند که واکنش مناسبی به ویندوز جدید مایکروسافت صورت گرفته است. 

ویندوز ده تنها یک به روزرسانی برای مایکروسافت نیست بکله نوعی جهت‌گیری برای حرکت این سامانه‌ی عامل است. تفاوت‌های اساسی آنجا است که از ویندوزهای 7  و 8 به صورت رایگان می‌توان به ویندوز ده، دست کم در سال اول مهاجرت کردو این ویندوز به شکل یک سرویس عرضه شده است به این معنا که هم امنیت و هم قابلیت‌های آن به صورت نامحدود و پله‌‌پله عرضه می‌شود. 

از نظر دیگر نسخه‌های مختلف ویندوز ده بر دستگاه‌های متعددی نصب می‌شود که شامل رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ، ایک‌ باکس وان و رایانه‌های کوچک نظیر Pi می‌باشند. 

مشکلی که در راه‌برد نرم‌افزارهای ویندوز ده و UWP وجود دارد این است که اکثر دستگاه‌های هوشمند تلفن همراه دارای سامانه‌ی عامل اندروید یا iOS هستند، به خصوص الان که مایکروسافت دوباره تصمیم به حرکت به سمت ویندوز فون گرفته‌اند.

 

ویندوز انرژی محرکه‌ی خود را از دست داده است

ویندوز در نتیجه شکستی که در نسخه‌ی هشت ویندوز تجربه کرده است انرژی حرکتی خود را از دست داده و راه‌برد خود را دوباره به سمت سامانه‌های عامل‌ مبتنی بر رایانه شخصی تغییر داده است تا این‌که به سمت دستگاه‌های لمسی و تبلت‌ها حرکت کند.

اولین حفره‌ها و نگرانی‌های حریم خصوصی در مورد گردآوری داده‌ها، به عرضه‌ی این سامانه‌ی عامل آسیب زده‌اند. اکنون مایکروسافت باید تا چند سال دیگر به راه‌برد خود در مورد ویندوز بچسبد تا این سامانه را بهبود بخشیده و اکوسامانه‌ی نرم‌افزاری آن را بازسازی کند.

مایکروسافت از این جهت خوش‌اقبال بوده است که ماجرای فضای ابری این شرکت بسیار بهتر است. این شرکت با Office 365 موفق‌تر عمل کرده است که یک سرویس خدماتی میزبانی است و شامل رایانامه، ذخیره‌سازی مدارک و اسناد و ابزارهای همکاری برخط است. در کنار Office 365 سرویس Azure نیز وجود دارد، که طیف کاملی از خدمات فضای ابری است بعد از AWS در مکان دوم قرار دارد.

در آخرین نتایج ارائه‌شده مایکروسافت اعلام کرد که درآمد Azure نسبت به سال قبل 121 درصد افزایش نشان می‌دهد. در ماه نوامبر این شرکت اعلام کرد که قصد دارد تا یک منطقه برای Azure  (پایگاه‌های متعدد داده) در انگلستان بنا کند. 

محصولات کارگزار مایکروسافت به عمل‌کرد خوب خود ادامه می‌دهند. در حالی‌که ویندوز بر روی رایانه‌ی شخصی از چرخش راه‌برد و رقابت سنگین با سامانه‌‌های ‌عامل‌ اپل و گوشی‌های هوشمند رنج می‌برد، راه‌برد کارگزار آن بر مجازی‌سازی، تابع‌سازی و خودکار سازی متمرکز شده است. 

هنوز ویندوز سرور 2016 آماده نیست اما در سال 2015 پیش‌نمایش قول داده شده توسط این شرکت را در نسل بعدی Hyper-V که سکوی مجازی‌سازی این شرکت است مشاهده کردیم. پیش‌نویس جالب ‌توجه دیگری که عرضه شده است Nano Server است که کارگزاری است که به خوبی با میکروسرویس‌ها کار می‌کند و نرم‌افزارهای تولیدشده توسط سرویس‌های جداگانه را هنگامی که یک سامانه‌ی عامل سبک مزیت بیشتری دارد  ارائه می‌کند. 

علاوه بر این شرکت مایکروسافت طوری عمل کرده است که اگر نرم‌افزارها در Azure و یا یکی از خدمات سرویس‌های مایکروسافت میزبانی شوند مانند Azure Active Directory  یا  Office 365از هر سامانه‌ی عاملی که بخواهند برخوردار خواهند بود. در ماه نوامبر این شرکت اعلام کرد با شرکت Red Hat همکاری خواهد کرد تا از پشتیبانی Red Hat Enterprise Linux در Azure استفاده کند.  

همچنین مایکروسافت مشغول ساخت یک سکوی نرم‌افزاری کارگزار چندجانبه برای پروژه‌ی متن‌باز خود به نام .Net است که شاخه‌ی ویندوز این شرکت .NET Framework است. نرم‌افزار تحت وب ASP.NET می‌تواند در ویندوز لینوکس و سامانه‌ی عامل مک اجرا شود. 

در سال 2015 مایکروسافت در نبرد تلفن‌های همراه‌ شکست خورد و سکوی نرم‌افزاری خود را به سمت توسعه‌ی متن‌باز و  چندسکویی حرکت داده است. به نظر می‌رسد که ویندوز در رایانه‌های شخصی به آهستگی رو به افول است؛ این با وجود همه‌ی تلاش‌هایی است که به وسیله‌ی ویندوز 10 انجام می‌شود. 

8266 تعداد بازدید
مدیر سایت

داود بریهی

مهندسین شبکه افزار سایان

  • اهواز - خیابان وهابی خ 19 شرقی پلاک 20
  • 061-33386011-13
  • 061-33374556
  • spambots

پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید

  ایمیل ارسال نشد   ایمیل با موفقیت ارسال شد